Festék az egész világ

2005. május 30. 16:18, Hétfő - Richárd Balázs

 
Egy új rajzeszköz az elektronika világába repíti a festéket és a festővásznat. Az MIT Tapintható Média Csoportjának találmánya nem csupán a színeket és a textúrákat, de a mozgóképet, sőt akár a hangot is képes átültetni fizikai környezetéből egy érintőképernyőre.

A jelenlegi rajzprogramok használói korlátozott számítógépes palettából válogathatják ki színeiket, míg az I/O (input/output) Brush névre keresztelt pemzli formájú eszköz lehetővé teszi, hogy környezetünk kedvenc színeit, mintáit is használhassuk. Ezeket leképezhetünk egy gyümölcsről, kedvenc pólónkról, egy-egy fotóról, egy játékmackóról vagy a kert virágairól. Az eszköz egy mikrofonból, egy miniatűr CCD-kamerából és érzékelőkből tevődik össze, mindez egy érintőképernyős számítógéphez kapcsolódik. A felhasználó a festéket a kívánt tárgy végigsimításával szerzi meg, hasonlóan a klasszikus módszerhez, amikor az ecsetet belemártjuk a festőpalettán kikevert színekbe.

 

Az I/O Brushban elhelyezett szenzorok hozzák működésbe a sörte közepén elhelyezett kamerát, melyet fehér LED-ek gyűrűje vesz körül, ez világítja meg a kívánt tárgyat. A kamera 5 másodpercig vagy akár 100 képkocka erejéig rögzíti a kívánt objektumot, amit a számítógépben tárol le. A festéshez az ecsettel meg kell érinteni a képernyőt, ekkor a számítógép beazonosítja a megérintett területet, ahová elhelyezi az eltárolt képet, illetve ha van, akkor a hozzá tartozó hangot is. A felhasználó kezével is dolgozhat a képen, ujjaival kijavítva vagy elkenve a festéket a képernyőn. A technikával nem csupán a kész alkotás jeleníthető meg, egy gombnyomás segítségével végigkísérhető az alkotás animált folyamata is.

 

A fentiekből valószínűleg már kitűnt, hogy az alkalmazás főként a gyerekeket célozza. Ennek megfelelően több játékgyártó is érdeklődését fejezte ki a technika licencelése iránt. Jelenleg a rendszer kereskedelmi forgalomba hozható termékbe tömörítésén dolgoznak. A jelenlegi változat augusztusig megtekinthető lesz az ausztriai Linzben, az Ars Electronica Centerben.

 

Forrás:www.sg.hu

 

 

Minden jog fenntartva. A cikkek másodközlése illetve honlapunkra mutató linkek elhelyezése kizárólag a szerkesztőséggel egyeztetve lehetséges.

Cm-Pot Studio ©2004